jasna/zgoda/złota
konkurs na zagospodarowanie przestrzeni publicznej
lokalizacja
rok projektu
współpraca
Warszawa
2015
Gosia Gilarska, Kuba Szymański
IDEA ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENI PLACU
IDEA MEBLA MIEJSKIEGO
Przestrzeń publiczna w mieście pełni wiele funkcji. Funkcje te mogą być odgórnie narzucane, mogą też przypadkowo kształtować się w efekcie różnego rodzaju czynników. W przypadku obszaru objętego konkursem, aktualnie o jego zagospodarowaniu decyduje pragmatyzm - obecny sposób wykorzystania terenu pomiędzy ulicami Zgoda, Jasna i Złota jest odpowiedzią na naturalne w centrum miasta znaczne zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Funkcja ta, choć niezbyt szlachetna, dla nas stała się już częścią tożsamości tego obszaru, dlatego chcielibyśmy ją tam zostawić, a nowe, dodatkowe funkcje które cenimy w przestrzeniach publicznych - zbudować na niej.
Chcąc zwrócić uwagę na to, że o pięknie i wartości tkanki miejskiej w dużej mierze decyduje stopniowe nawarstwianie i przenikanie się elementów z różnych okresów i o różnych funkcjach, proponujemy przestrzeń publiczną w postaci wyniesionych w górę, ażurowych poziomów - warstw:
Poziom 1 - zapewnić ma kontakt z zielenią;
Poziom 2 - tutaj znajdzie się miejsce na wszelkiego rodzaju symbole reprezentujące wartości i idee, które potrafią zarówno łączyć, jak i dzielić mieszkańców;
Poziom 3 - jest przestrzenią przeznaczoną dla relaksu - na tym poziomie będzie można się rozsiąść, podziwiać najlepsze widoki, a także z innej perspektywy spojrzeć na elewacje budynków otaczających plac;
Poziom 4 - należy do zwierząt. Tutaj ludzie nie mają już wstępu;
Meble miejskie, które jak kostki rozrzucone zostaną na wszystkich poziomach, bazują na jednym z najczęstszych modułów występujących w przestrzeni miejskiej - betonowej płycie chodnikowej 50x50x7 cm (waga ok. 40 kg). Ten popularny produkt przemysłowy, wyniesiony na odpowiednią wysokość, zyskuje nową funkcję i znaczenie. Staje się siedziskiem, 'miejską poduszką'.
Stelaż na którym umieszczona została płyta betonowa ma formę sześcianu pozbawionego spodniej ściany. Odwracając stelaż siedziska do góry nogami otrzymujemy formę dla śmietnika lub donicy. Stelaż wykonany jest ze zgrzewanej siatki stalowej (wymiary oczka 10x10 cm), również powszechnie znanej i stosowanej w budownictwie jako siatka zbrojeniowa.