top of page

Zodiak

lokalizacja

rok projektu

współpraca

Warszawa​

2015

Mariusz Piesik, Kuba Szymański

„Ożywienie” istniejącego placu.

Stworzenie miejsca przyjaznego dla ludzi – zarówno pracujących i mieszkających w najbliższym otoczeniu, jak i rzadszych gości. Dla ludzi, dla których plac i pawilon Zodiak są miejscem docelowym oraz dla tych, dla których plac jest jedynie punktem na drodze do celu.

Stworzenie miejsca elastycznego, zmiennego, oferującego wiele możliwości. Miejsca intrygującego, zachęcającego, współgrającego z otoczeniem. Miejsca, w którym można swobodnie odpocząć, przysiąść na chwilę, stworzyć swoją przestrzeń, a także obcować ze sztuką, rozrywką i kulturą.  

 

Siatka demontowalnych słupów, która daje możliwość stworzenia wielu różnych przestrzeni.

Połączenie swobodnej przestrzeni do spędzania czasu i odpoczynku z przestrzenią sztuki i rozrywki - słupy mają służyć, wymiennie lub równocześnie, do tworzenia ich obu.

 

Zaprojektowana przestrzeń to siatka betonowych płyt 3x3m, w którą dowolnie można wstawić 0-88 czarnych stalowych słupów. Są one jednocześnie latarniami zasilanymi bateriami słonecznymi, parkingiem dla wysuwanych z nich ekranów oraz elementem, do którego można montować różne sprzęty (hamaki, siatki do wspinania dla dzieci, siatki do gry w siatkówkę itp.).

Rozpięte między słupami elastyczne ekrany pozwolą wydzielić przestrzeń na wiele sposobów, zmieniając charakter placu. W zależności od potrzeb, otoczenie można przekształcić w galerię, kino, wybieg, labirynt, dużą salę lub zespół mniejszych pomieszczeń, itp.

Meblami, uzupełniającymi przestrzeń, będą hamaki rozwieszane między słupami oraz ławki, które będzie można ustawiać w różnych konfiguracjach.

Słupy rozmieszczone są tak, aby nawet po zamontowaniu wszystkich, powszechnie używane przejście po przekątnej placu można było pokonać bez przeszkód ( chyba, że akurat zagospodarowanie placu zakłada coś innego – wtedy funkcjonuje przejście wzdłuż boku placu). Także na osi wejścia do pawilonu Zodiak nie ma wpustów na słupy – w ten sposób można zaaranżować plac tak, by je podkreślić.

 

W zaproponowanym rozwiązaniu, stalowy 3,5m słup jest powtarzalnym wielofunkcyjnym elementem.

Jest parkingiem dla ekranów – wewnątrz każdego ze słupów znajduje się zwinięty ekran, który można rozwinąć i zamocować na sąsiednim słupie. Ekran pozostaje cały czas napięty, dzięki czemu można go rozwijać na różne odległości.  Wykonany jest z elastycznego tworzywa sztucznego, odpornego na warunki atmosferyczne.

Jest latarnią – w słup wbudowana jest lampa w formie smukłego paska LED biegnącego przez niemal całą wysokość, zaraz przy szczelinie, z której wychodzi ekran. Dzięki temu latarnia dodatkowo podświetla ekran, kiedy ten jest rozciągnięty. Na wieczku słupa znajduje się, odpowiadająca mu kształtem, bateria słoneczka. Dzięki takiemu zasilaniu, nie ma konieczności podłączania latarni do sieci.

Jest komponentem pomocniczym – można na nim wieszać hamaki, siatki lub inne elementy w zależności od potrzeby.

 

Betonowa posadzka podzielona jest na segmenty (3x3m), na skrzyżowaniu których znajdują się wpusty pod słupy. Wpusty zaprojektowane są jako gniazda, które umożliwiają wstawienie słupa w pozycji zgodnej z siatką lub przekręconej o 45° - umożliwia to rozciąganie ekranów także po przekątnej segmentów.

Kiedy w danym gnieździe nie znajduje się słup, jest ono zaślepione.

CEL

 

IDEA

 

 

REALIZACJA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SŁUP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POSADZKA

bottom of page